Co sprawdzać w księdze wieczystej nieruchomości

W sytuacji, kiedy planujemy zakup nieruchomości, niezależnie od rodzaju danej nieruchomości, bardzo ważne jest sprawdzenie księgi wieczystej danej nieruchomości. Jest to bardzo istotne zwłaszcza przed podpisaniem umowy przedwstępnej, kiedy przecież wpłacamy zadatek na poczet zakupu nieruchomości, jeśli okaże się więc, że z jakichś tam względów będziemy musieli zrezygnować z kupna domu, działki czy mieszkania, nasz zadatek przepada, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Dlatego też sprawdźmy dokładnie w księdze wieczystej, w dziale II, jaki jest stan prawny danej nieruchomości, czy rzeczywiście właścicielami są osoby, które podają się nam za faktycznych właścicieli. Warto też jest sprawdzić w księdze wieczystej rozdziały III i IV, które mówią o tym, czy dana nieruchomość obciążona jest jakimiś kredytami czy innymi obciążeniami, które mogą przeszkodzić w akcie nabycia danej nieruchomości albo po prostu sprawić, że jej kupno będzie dla nas bardzo niekorzystna transakcją. Jeżeli na przykład kupujemy dom i okazuje się, że droga prowadząca do domu obciążona jest służebnością, a osoba uprawniona do wykonania tej służebności nie okaże się skłonna do współpracy, możemy mieć potem wielki problem z dojazdem do nabytej nieruchomości. Podobnie może być trudna sytuacja, kiedy okaże się na przykład, że nieruchomość jest zadłużona, o czym nie poinformował nas dotychczasowy właściciel.

Cześć, mam na imię Krystyna i zajmuje się nieruchomościami. Od zawsze chciałam prowadzić bloga, i jestem bardzo szczęśliwa, że jest mi to dane! W moich wpisach będę zamieszczać wszelakie rzeczy związane z nieruchomościami, pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *