Dostępność kredytów hipotecznych a rynek nieruchomości

W każdym praktycznie kraju istnieje mniejsze lub większe powiązanie, niejako zależność pomiędzy dostępnością dla ludności kredytów hipotecznych, a wiec służących do zakupu nieruchomości, a rynkiem nieruchomości, a więc zarówno ilością transakcji dokonywanych w określonym czasie, jak też i w dziedzinie tempa powstawania nowych inwestycji, jak budowa domów czy mieszkań. Dzieje się tak, gdyż w większości krajów panuje duża dysproporcja pomiędzy wysokością zarobków większości obywateli a kwotami, jakie trzeba wyłożyć na zakup nowego domu czy mieszkania. Ta zależność jest szczególnie widoczna w sytuacji, kiedy banki z jakichś tam względów ograniczają w znacznym stopniu dostęp do kredytów hipotecznych, jak ma to miejsce na polskim rynku finansowym od prawie już 2 lat. W tym właśnie okresie czasu spadła znacznie liczba zawieranych na naszym rynku transakcji kupna sprzedaży mieszkań i domów, jednocześnie obserwujemy znaczne nagromadzenie się ofert wystawianych do sprzedaży nieruchomości. To z kolei powoduje, że deweloperzy z niepokojem patrzą w przyszłość, nie realizują nowych inwestycji, mają problemy ze spłaceniem dotychczas zaciągniętych na wznoszenie kolejnych nieruchomości kredytów, bo przecież nie sprzedając mieszkań – nie uzyskują dochodów, przyjmują w tym momencie postawę wyczekującą.

Cześć, mam na imię Krystyna i zajmuje się nieruchomościami. Od zawsze chciałam prowadzić bloga, i jestem bardzo szczęśliwa, że jest mi to dane! W moich wpisach będę zamieszczać wszelakie rzeczy związane z nieruchomościami, pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *