Działka rolna – kiedy możliwa do zabudowy siedliskowej

W sytuacji planowania budowy domu jednorodzinnego pierwszym elementem realizacji takiego planu jest na pewno wyszukanie odpowiedniej działki pod budowę, często ludzie poszukują takiej działki i kupują nawet w sytuacji, kiedy nie maja jeszcze zgromadzonych funduszy na całą inwestycje, lecz zamierzają wykonać ją etapami, niejako na raty. Obecnie kupno działki budowlanej nie nastręczą najmniejszych problemów, jeżeli chodzi o wybór – na rynku są dziesiątki tysięcy działek w bardzo różnych lokalizacjach i dostępnych cenach, średnia wielkość takich działek oscyluje w granicach 1000 metrów kwadratowych. Jednak ciekawym rozwiązaniem jest też kupno działki rolnej i tam wybudowanie własnego domu – jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że ceny działek rolnych są wielokrotnie tańsze niż tych budowlanych. Działkę rolną można następnie przekształcić w działkę budowlaną i zbudować na niej dom, trzeba jednak najpierw dokonać jej odrolnienia. Będzie to możliwe w sytuacji, kiedy gleba na działce nie jest najwyższej klasy, najłatwiej jest odrolnić działki o klasie gleby od IV do VI. Następuje wtedy wyłączenie danego kawałka ziemi z produkcji rolnej. Jeżeli natomiast jest to z jakichś względów niemożliwe do realizacji, jest inny sposób – nie przekształcać działki w budowlana, lecz wystąpić o wydanie warunków zabudowy danej działki, pozostawiając jej rolny status – jest to rozwiązanie korzystne z uwagi chociażby na niższy podatek.

Cześć, mam na imię Krystyna i zajmuje się nieruchomościami. Od zawsze chciałam prowadzić bloga, i jestem bardzo szczęśliwa, że jest mi to dane! W moich wpisach będę zamieszczać wszelakie rzeczy związane z nieruchomościami, pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *