Mieszkania coraz słabiej się sprzedają

Zaraz na początku lat 2000-nych, aż do roku 2008 w naszym kraju mieszkania wszelkiego rodzaju, w tym również domy jednorodzinne, sprzedawały się bardzo dobrze – było to między innymi zasługą szybkiego rozwoju gospodarki, a także dzięki polityce banków, które bardzo chętnie kredytowały zakup nieruchomości w formie udzielanych kredytów hipotecznych – w szczytowym okresie można było uzyskać kredyt nawet w wysokości 120 procent wartości nieruchomości, a więc można było za kredyt hipoteczny kupić mieszkanie i jeszcze je urządzić. Jednak od roku 2009 sytuacja z roku na rok zmieniała się na gorsze, banki stopniowo ograniczały udzielanie kredytów hipotecznych, najpierw dotyczyło to kredytów udzielanych w walutach obcych, głównie we frankach szwajcarskich, a następnie również w złotych coraz trudniej stawał się osiągalny kredyt hipoteczny. Obecnie z miesiąca na miesiąc maleje dynamika sprzedaży mieszkań na naszym rynku, a jednocześnie – co jest w sumie zrozumiałe – nadal maleją ceny mieszkań. Najlepiej stosunkowo sprzedają się mieszkania małe, głównym motywatorem nabywania tego rodzaju nieruchomości jest ich cena, co prowadzi do takich sytuacji, że chętnie nabywane są mieszkania wybudowane kilkadziesiąt lat temu w technologii tak zwanej wielkiej płyty. W segmencie dużych mieszkań panuje bardzo poważny zastój, jeśli chodzi o sprzedaż, pomimo znacznych spadków cen.

Cześć, mam na imię Krystyna i zajmuje się nieruchomościami. Od zawsze chciałam prowadzić bloga, i jestem bardzo szczęśliwa, że jest mi to dane! W moich wpisach będę zamieszczać wszelakie rzeczy związane z nieruchomościami, pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *